Ekonomi

Piyasalarda nakit yeniden kral oldu

ABD’de yükselen enflasyon karşısında hızla yükselen kısa vadeli faiz oranları ile nakit, riskli varlıklardan yıllar sonra daha fazla getiri sunmaya başladı.

Altı aylık ABD tahvil getirileri Salı günü yüzde 5.14’e kadar çıkarak 2007’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

S&P 500 endeksi ve Bloomberg ABD tahvil getiri yüklü ortalamasından hesaplanan 60/40 hisse ve tahvil portföyünün getirisi yüzde 5,07’de kaldı.

Böylece 2001 yılından bu yana ilk kez risksiz varlıkların getirisi 60/40 portföyünü geçti.

Andrew Sheets de dahil olmak üzere Morgan Stanley stratejistleri bir notta, “Nakit tutmanın ve piyasaların bir parçası olmamanın maliyetli olduğu 15 yıllık bir dönemden sonra, şahin politika ihtiyatlılığı ödüllendiriyor” dedi.

Andrew Sheets, yükselen faiz oranlarının yalnızca kısa vadeli getiri sağlamadığına, aynı zamanda kaldıraç kullanarak yatırım yapma maliyetini de artırdığına dikkat çekiyor.

Sheets’e göre, düşük döviz hedge getirisi nedeniyle ABD dışındaki yatırımcıların Amerikan hisse senedi yatırımlarında opsiyonları kullanmalarının değerli hale geldiğini vurguladı.

2023 yılına hızlı bir başlangıç ​​yapan hisse senedi ve tahviller, ABD’de Şubat ayında gelen bilgilerin enflasyonun kızıştığını göstermesiyle faizlerini büyük ölçüde geri verdi.

habercarsamba.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu