Haber

DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar’ın Ahıska Sürgünü’nün 79. yıl dönümü mesajı

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar, ‘Ahıska Sürgünü’nün 79. yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama yayınladı.

DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, DATÜB Başkanı Ziyatdin Kassanov’un başkanlığında yıllardır çalışmalar yapıldığını belirtti.

Ezilen bir halkın sırf Türk ve Müslüman olduğu için Stalin tarafından sürgüne gönderildiğini belirten Uçar, “Bir gece onları bir anda insanlık dışı tren vagonlarıyla Orta Asya’ya sürdüler. Sanki devasa Orta Asya’da yok edilmek isteniyordu. İşte o sürgünden günümüze kadar gelen sürgünün tanıklığı.” “Bugün Dünya Ahıska Türkleri Birliği DATÜB olarak büyüklerimizi ziyaret edip ellerini öpmek istedik. Sürgün bizim için hâlâ acı bir trajedidir” dedi.

Sürgünde 17 ila 20 bin kişinin hayatını kaybettiğini anlatan Uçar, “Ayrıca gittikleri üç ülkede de yetersiz beslenme ve hastalıklardan dolayı hayatlarını kaybettiler. Ahıska Türkleri, Anadolu Türklerinin bir kesimidir. Ahıska Türkleri, Tamamen farklı bir Türk toplumu değil, Anadolu’nun gerçek çocukları.” Ahıska bölgesinin toprakları Sovyetler Birliği’ne terk edilince bu insanlarımız da orada kaldı. Kendi evladımız olan vatandaşlarımız 79 yıldır vatanlarından uzakta yaşıyorlardı ama ruhları hâlâ Türkiye’deydi. Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde 2017 yılında alınan bir kararla Ahıska Türklerine istisnai vatandaşlık hakkı tanıdı. Bu dönemde DATÜB olarak biz de bu çalışmayı gerçekleştirdik. Şu ana kadar 130 binin üzerinde kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu. Bu çalışmalar devam ediyor ve Türkiye’ye gelen her Ahıska Türkü’nün uzun dönem ikamet izni alma hakkı bulunuyor. Bu göç olgusunu mümkün olduğu kadar daha yerleşik bir göçle buluşturmak istiyoruz. Halkımız çalışkan insanlardır. “79 yıldır sürgünde yaşamalarına rağmen emekleriyle örf, adet, gelenek ve dillerini asla unutmadılar” dedi.

Uçar, “Vatanları Ahıska’dan koparılıp gittikleri her yerde hayata tutunan Ahıska Türklerinin torunları bugün Kazakistan’da, Kırgızistan’da, Özbekistan’da, Azerbaycan’da, Rusya Federasyonu’nda, Ukrayna’da, ABD’de ve Türkiye’de yaşamlarını sürdürüyor. 1944’te sürgüne gönderilen Kafkasyalıların anavatanlarına dönme şansı yok.” “Geri dönemeyenler ise sadece Ahıska Türkleriydi. Gürcistan Avrupa Konseyi’ne kabul edildiğinde Ahıska halkını kendi ana vatanlarına yerleştirme taahhüdünde bulundu ancak şu ana kadar bu sözlerini yerine getirmedi” dedi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu